top of page
Szukaj

Chorwacja i nie tylko Dalmacja...

Zaktualizowano: 14 paź 2022

Jeden z najbardziej obleganych turystycznie kierunków, również w podróżach kamperami. Przygotowanie projektu takiej wyprawy zleciło nam jedno z bardzo prężnie działających biur turystyki objazdowej, specjalizującej się w podróżach motocyklowych i caravaningowych.Czym jest Chorwacja dla podróżujących i dlaczego jest tak ciekawa?

Jej położenie niezwykle interesujące - na pograniczu Europy Środkowej i Południowej, dokładnie w północnej i zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Teren o urozmaiconej rzeźbie ukształtowanej głównie Kotliną Panońską, z przepięknymi Górami Dynarskimi, a co dla turystyki wypoczynkowej pewnie najważniejsze - z bezpośrednim dostępem do Adriatyku. Chorwacja to przede wszystkim niezwykle urozmaicona linia brzegowa, wzdłuż której rozrzuconych jest z ponad 1240 wysp.

A co poza linią brzegową, wyspami i plażami?

Chorwacja to również 8 parków narodowymi, niezwykle klimatyczne miasta, rybackie osady i prawdziwie światowej klasy zabytki,

To wszystko razem zapewne czyni Chorwację perłą, przyciągającą rzesze poławiaczy…A co w drodze do Chorwacji?

Jedną z kolejnych perełek Bałkanów (tak Bałkanów, przynajmniej dla części historyków i za sprawą położenia w części na linii Półwyspu Bałkańskiego), stojąca wciąż w cieniu swoich osławionych sąsiadów, niewielka – ponad 15 razy mniejsza od Polski – Słowenia. Słowenia poza jaskiniami, jeziorem z zamkiem Bled, ma do zaoferowania jedyny, ale za to przepiękny - Park Narodowy Triglav.

W drodze do i z Chorwacji leżą Węgry - całkiem spore obszarowo i kulturowo, z najsłynniejszym parkiem narodowym i jeziorem w tej części Europy – Balatonem.


PLAN PODRÓŻY KAMPERAMI DO/PO CHORWACJI...

Tworzenie każdego planu podróży rozpoczynamy od wyspecyfikowania miejsc ważnych i takich, które z jakiegoś powodu (fachowo - z powodu klasyfikacji turystycznej) chcemy odwiedzić, a nawet zwiedzić.

W naszej propozycji pojawiły się takie miejsca w planie podróży objazdowej do Chorwacji:

Na trasie przejazdowej postój WĘGRY:

 • Park Narodowy Wzgórz Balatońskich (nad Balatonem)

Obszar docelowy, tzw. destynacja w naszym planie, CHORWACJA:

 • Park Narodowy Jezior Plitwickich

 • Dubrownik

 • Magistrala Adriatycka, Riwiera Makarska

 • Biokovo

 • Split

 • Szybernik

 • Park Narodowy Krka

 • Góry Dynarskie

 • miasto Hum (Istria)

 • Rovinj (Istria)

 • miasteczko Grożnjan

Na trasie przejazdowej postój SŁOWENIA:

 • jaskinie Szkocjańskie

 • jasninia Postojna z Zamkiem Predjama

 • Park Narodowy Triglav

 • Jezioro Bled

Z całą pewnością na liście stworzonej na potrzeby tego projektu nie ma wszystkich miejsc wartych zatrzymania, niemniej w naszej ocenie i uwzględniając czas, w jakim ma zostać zrealizowany plan podróży do/z Chorwacji w grupie kilku kamperów (nie więcej niż 12 dni łącznie), to lista "must see" przynajmniej z perspektywy obiektywu naszej kamery. Pamiętajmy, że turystyka objazdowa to formuła polegająca na przemieszczaniu się w celach poznawczych, na zaznaczeniu walorów regionów, poznawaniu wyjątkowych miejsc bez ich szczegółowej eksploracji, doświadczaniu możliwie wieloma zmysłami w stosunkowo krótkim czasie, ma charakter raczej dynamiczny, w którym tło i otoczenie zmieniają się dość szybko.

Turystyka objazdowa w dużym uproszczeniu jest więc formułą poznawczą pobieżnie i taka jest jej natura. Zdajemy sobie sprawę, iż każde z tych miejsc, wyszczególnionych na liście, jest wyjątkowe i warte pobytu, a nawet eksploracji przez przynajmniej kilka dni, a my pokazujemy je wszystkie w tym krótkim czasie. To jednak dzięki formule objazdowej mamy szansę poznać naprawdę kawał świata z bliska i w czasie naszej relatywnie krótkiej bytności, a zauroczeni miejscami możemy do nich wracać w dowolnym momencie i spędzać czas na własnych warunkach.

Tyle i aż tyle wyjaśnienia filozofii podróżowania w formule objazdowej, której hołdujemy, której sami jesteśmy ambasadorami i wielkimi zwolennikami, i do której gorąco zachęcamy.


W oparciu o specyfikację punktów turystycznie ważnych na naszej trasie podróży, jak wyżej, powstaje plan naniesiony na mapę, uwzględniający oczywiście warunki drogowe, dystans akceptowalnego przejazdu dziennego i uwarunkowania związane z cechami wspólnymi potencjalnych podróżujących.


MAPA projektu EU-HR-4W-1-caravaninogwa Chorwacja

SZCZEGÓŁY PLANU PODRÓŻY CARAVANINGOWEJ DO CHORWACJI.

Projekt tej wyprawy caravaningowej do Chorwacji zakłada formułę objazdową, w której balans i koncentracja na miejscach atrakcyjnych nie sprowadza się jedynie do campingów, ich infrastruktury i wygodnych parcel, choć te stanowią również w tym przypadku ważne kryterium i zostały w planie uwzględnione (wybór campingów z listy TOP5 najwyżej ocenianych wzdłuż zaplanowanej trasy z dużym wyborem kategorii miejsc parkingowych, tzw. parcel). Poza tym i zdecydowanie priorytetowym jest kryterium doboru przebiegu trasy przejazdowej, uwzględniające zbilansowane potrzeby turystyki poznawczej.

Szczegóły planu, dokładna trasa przejazdu i sposób realizacji opisane zostały w ofercie biura turystycznego, dostępnej w katalogu pod LINKIEM. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą, skorzystania choćby z zamieszczonego w niej planu podróży.


Kompletna lista miejsc, zawierająca m.in. pozycje GPS, notatki i instrukcje została zawarta w tzw. ROAD BOOK udostępnianym potwierdzonym uczestnikom zorganizowanych wypraw kamperowych, wypraw caravaningowych, a organizowanych przez biuro turystyki objazdowej MOTOpodrozni.pl.

ROAD-BOOK wyprawy caravaningowej do Chorwacji jest również udostępniany bezpłatnie przez nas i wszystkim wypożyczającym naszego kampervana Knaus VanTourer 600 Sport Adventure, a chcącym odbyć podróż zaplanowaną przez nas i opracowaną w szczegółach tą właśnie trasą. Dodatkowo, każdemu wynajmującemu nasze campervana służymy bezpośrednim wsparciem przy organizacji takiego wyjazdu i pomocą w trakcie.

Zapraszamy do wypożyczalni TUTAJ ...

188 wyświetleń0 komentarzy

Commentaires


bottom of page