top of page
Szukaj

Albania z Czarnogórą w turystycznym pakiecie...

Zaktualizowano: 19 gru 2022Albania - niewielki kraj, niemal w 80% powierzchni górzysty, w pozostałych 20% wyżynny, leżący w południowo-wschodniej części kontynentu i jednocześnie w południowej części Półwyspu Bałkańskiego... najbiedniejszy z krajów Europy, zamieniony w ciągu 40 lat panowania, obsesyjnie chorego na władzę tyrana - Envera Hoxhe - w odcięty od świata bunkier. Dziś, po 30 latach od śmierci dyktatora, z mozołem i nieśmiało kruszy żelbeton, odsłaniając jasne i mroczne zakamarki swojego dziedzictwa. Sunie w stronę Europy i przyciąga do siebie jak magnes, szczególnie turystów, którzy poszukują czegoś zupełnie odmiennego od wszechobecnej komercji ucywilizowanego kontynentu - czegoś dzikiego, pięknego, nienaruszonego, jakby zapomnianego przez cywilizację, ale również czegoś wyjątkowo serdecznego i gościnnego, czegoś pełnego niezwykłego ciepła bijącego z namacalnych i nienamacalnych pozostałości wielowiekowej historii.


Obok, po sąsiedzku od północy, „kraj, który można przemierzyć w jeden dzień, zmieniając krajobrazy, jak w kalejdoskopie – z posępnych szczytów i głębokich kanionów na słoneczne plaże…, z kamiennych, krasowych pustyń na gaje oliwne…, z podmokłych brzegów największego w tej części Europy jeziora na urwisty fiord Boki Kotorskiej…” Czarnogóra (Montenegro), w której harmonię współtworzą sąsiedztwa historycznych weneckich miast i wsi albańskich osadników, podobnie jak sąsiedztwa prawosławnych cerkwi i muzułmańskich meczetów.Czym Albania przyciąga, jak magnes?

Albania jest przede wszystkim słabo ucywilizowana, słabo zurbanizowana, a przez to bardzo surowa, nadal dzika i naturalnie piękna. Od północy Albanii Góry Północnoalbańskie, znane jako Alpy Albańskie, lub Góry Przeklęte, w centrum Albanii Góry Środkowoalbańskie, na południu zaś Epir Albański... Godzinami jazdy krętymi i wąskimi drogami dziewicze krajobrazy: przełęcze, z otaczającymi szczytami powyżej 2500 m n.p.m., głębokie wąwozy, jeziora, rzeki i od czasu do czasu zapomniane osady, w których życie płynie wolno i niezmiennie od przynajmniej stu lat, a prawo zwyczajowe (zwane Prawem Kanunu) jest ważniejsze od krajowego. Albania to również starożytne miasta, prehistoryczne miejsca, bezcenne zabytki, ponad 360 km linii brzegowej z dostępem do ciepłego Adriatyku i Morza Jońskiego wzdłuż przepięknej RIwiery Albańskiej z piaszczystymi plażami. Można by rzec,ze Albania to prawdziwa egzotyka w granicach kontynentalnej Europy.

Są też ludzie ukształtowani przez cztery dekady reżimu Envera Hoxhy i komunizmu głębszego od koreańskiego, żyjący w kraju izolowanym przez pół wieku od otaczającego świata, zniszczeni religijnie i kulturowo, ale nie pozbawieni wiary i nadziei na lepszą przyszłość... ludzie serdeczni, przyjaźni i otwarci na przybyszów.

To wszystko sprawia, że Albania przyciąga, jak magnes.


Dlaczego Albania z Czarnogórą?

Nietrudno powiązać Albanię z Czarnogórą, tak geograficznie, jak i historycznie, a nawet kulturowo, a przy tym wszystkie drogi z Polski do Albanii prowadzą przez... Czarnogórę.

Jeśli zerknąć na mapę, to najbardziej na północ wysuniętym miastem w Albanii z łatwym dostępem do "Europy" jest Szkodra. To tutaj najkorzystniej rozpocząć i zakończyć plan podróży po Albanii, a przejazd z Polski do Szkodra proponowany przez urządzenia GPS i mapy elektroniczne wiedzie przez Czarnogórę od strony północnej, lub południowej. Czarnogóra poza tym, że ma całkiem sporo ciekawych miejsc do zaoferowania, jest również niewielka i jako taką warto włączyć do programu wyprawy do Albanii, tworząc bałkański duet.Czarnogóra nie tylko tranzytem

Jadąc tranzytem przez Węgry i Serbię w kierunku Albanii najlepiej przekroczyć granicę serbsko-czarnogórską w miejscowości Jabuka.


Północna Czarnogóra

Godzinę jazdy na południe od granicy z Serbią, tuż za jednym z wielu zakrętów wyłania się imponujące osiągnięcie inżynierii z lat 30-tych i 40-tych ubiegłego wieku - most Durdevica na rzece Tara o długości ponad 360 m i wysokości około 170 m. Most na Tarze (tak bywa naszywany) rozpięty jest na 5-ciu przęsłach nad rzeką płynąca w najgłębszym wąwozie Europy i trzecim najgłębszym na świecie. Głębokość wąwozu Tary sięga 1300m, a sama rzeka jest najdłuższą w Czarnogórze (około 144 km).

W części północnej Czarnogóry utworzone dwa parki narodowe: Park Narodowy Tary i Park Narodowy Durmitor - stanowią cel sam w sobie dla turystyki krajobrazowej. Przez parki wiodą asfaltowe trasy, którymi przejazd jest przeżyciem na miarę ich wielkości.

Droga P14 w Parku Narodowym Durmitor, przez sam jego środek i widoki, jak z Marsa.

Wzdłuż Tary, w samym Kanionie wiedzie zaś droga P4, wijącą się w rytmie zakoli rzecznych i zawieszona jakby fragmentami nad turkusową nitką płynącej wody, z której płynny przeskok na M9 pozwala dojechać do granicy z Albanią i dalej do drogi SH20, z powalającymi widokami nie tylko bunkrów.


Południowa Czarnogóra

Jadąc tranzytem przez Węgry i Chorwację do Albanii granicę chorwacko-czarnogórską przekroczymy przejściem Karasovići - Debeli Brijeg, skąd do miasta Kotor objazdem od północy wokół zatoki zaledwie 54 km. Zatoka Kotorska sama w sobie stanowi jedną z większych atrakcji Czarnogóry, a obok na wschodzie Park Narodowy Lovcen i zarazem jedno z pasm Gór Dynarskich. Wjazd do parku od strony Kotoru wiedzie wąską drogą P1, w znacznej części usianą gęstymi serpentynami z oszałamiającymi widokami na zatokę. Niemal w samym punkcie centralnym parku szczyt Jezerski Lovcen (ok. 1650 m n.p.m) i Mauzoleum Piotra II Petrovica-Niegosza.

PLAN PODRÓŻY KAMPERAMI PO ALBANII I CZARNOGÓRZE...


Jak zwykle przy opracowaniu każdego planu podróży specyfikujemy miejsca, które z powodu celu lub tematyki podróży (tutaj tematyka zróżnicowana, zbilansowana, przekrojowa) powinny się znaleźć w naszym Road Book. Nasze MUST SEE, czyli miejsca obowiązkowe do zobaczenia, zestawione w oparciu o wcześniejsze podróże do Albanii i podróże do Czarnogóry wyglądają, jak niżej.


Obowiązkowe miejsca do odwiedzenia w Albanii

 • droga SH20

 • SH 21, Theth (opcja)

 • SH25

 • jezioro Komani (opcja)

 • SH22, SH5, SH31

 • Berat miasto tysiąca okien

 • Kanion Osumi

 • rezerwat przyrody Blue Eye

 • Saranda i Ksamil

 • Park Narodowy Butrint

 • SH8 i Park Narodowy Liogara

 • Zamek w Kruja


Obowiązkowe miejsca do odwiedzenia w Czarnogórze

 • wąwóz Tary i Most Durdevica

 • Park Narodowy Durmitor

 • droga P4

 • Park Narodowy Lovcen

 • Boka Kotorska


Doświadczony, a nawet i mniej doświadczony podróżnik, bywalec tej części Bałkanów z pewnością dorzuciłby jeszcze sporo do listy obowiązkowych punktów. My jednak przygotowujemy turystyczny plan podróży po Albanii i Czarnogórze, limitowany bezlitośnie czasem, z założeniem dość pobieżnej, a zdecydowanie przekrojowej eksploracji, do tego plan podróży dla karawany kilku kamperów.

Założenia brzegowe projektu limitują nasz czas eksploracji Czarnogóry i Albanii do 12 dni łącznie, co dla przewidywanego do pokonania dystansu około 1700 km drogami w większości nienajlepszej jakości jest całkiem sporym wyzwaniem. Z matematycznego ujęcia może tego nie widać wyraźnie - średni odcinek dzienny do pokonania wynosi zaledwie nieco ponad 140 km - niemniej nie planujemy jazdy każdego dnia, choćby dlatego, że nie samą jazdą żyje turysta 🙂...


W oparciu o specyfikację punktów turystycznie ważnych dla nas i wyspecyfikowanych, jak wyżej, powstaje plan wyprawy kamperami naniesiony bezpośrednio na mapę. Na mapę również nanosimy przewidywane miejsca biwakowania w podróży. Szczegółowy plan przejazdu, tzw. Road Book, ze wszystkimi możliwymi miejscami przystankowymi i tzw. timingiem przygotowujemy poza mapą, Road Book uwzględnia oczywiście warunki drogowe, dystans akceptowalnego przejazdu dziennego i uwarunkowania związane z cechami wspólnymi potencjalnych podróżujących, jest bardzo pomocny z podróżowania, nawet jeśli nie trzymamy się sztywno jego zapisów.


MAPA projektu EU-AL-4W-1-caravaninogwa ALBANIA

SZCZEGÓŁY PLANU PODRÓŻY CARAVANINGOWEJ DO CZARNOGÓRY I ALBANII.

Projekt wyprawy kamperami do Czarnogóry i Albanii zakłada formułę objazdową, w której balans i koncentracja na miejscach atrakcyjnych nie sprowadza się jedynie do luksusowych campingów, ich infrastruktury i wygodnych parcel. Nasze plany turystyki objazdowej generalnie w ogóle nie koncentrują się na campingach, a ten plan szczególnie i również dlatego, że ani Czarnogóra, ani Albania to jednak nie Chorwacja!


Specyfikując miejsca campingowe w trasie uwzględniamy wybór campingów z listy TOP5 najwyżej ocenianych w okolicy,, w której przyjdzie nam zanocować, nigdy jednak nie projektujemy trasy wypraw caravaningowych w oparciu o listę campingów i nie warunkujemy przebiegu trasy ich dostępnością. Priorytetem jest atrakcyjność trasy i eksplorowanych miejsc, nie zaś baza dobrze wyposażonych campingów.

W naszej ocenie to właśnie sens caravaningu, wypraw kamperami i sens podróżowania z poczuciem pełnej swobody.

Szczegóły planu, dokładna trasa przejazdu i sposób realizacji opisane zostały w opublikowanej ofercie biura turystycznego pod LINKIEM TUTAJ. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą, skorzystania choćby z zamieszczonego w niej planu podróży.


Kompletna lista miejsc, zawierająca m.in. pozycje GPS, notatki i instrukcje została zawarta w tzw. ROAD BOOK udostępnianym potwierdzonym uczestnikom zorganizowanych wypraw kamperami, wypraw caravaningowych, a organizowanych formalnie przez biuro turystyki objazdowej MOTOpodrozni.pl.

ROAD-BOOK wyprawy caravaningowej do Czarnogóry i Albanii udostępniamy bezpłatnie wszystkim wypożyczającym naszego kampervana Knaus VanTourer 600 Sport, a chcącym odbyć podróż zaplanowaną przez nas i opracowaną w szczegółach tą właśnie trasą. Dodatkowo, każdemu wynajmującemu naszego campervana służymy bezpośrednim wsparciem przy organizacji takiego wyjazdu i pomocą w trakcie.Wspomnienia.z naszych podróży do Albanii i CzarnogóryZapraszamy do naszej wypożyczalni pod LINKIEM TUTAJ>>> ...


Zainteresowany udziałem w zorganizowanej wyprawie do Albanii zapraszamy do rezerwacji wyjazdu pod LINKIEM TUTAJ >>>

101 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page